Listopad - podzim - plíce

podle TČM už element vody 🍂

O listopadu jsem psala už v předešlé části, kdy jsem popisovala podzimní listopad s elementem kovu. Tím, jak se blížíme k období zimního slunovratu a Vánoc, tak bychom měli jít ještě hlouběji do svého nitra, maximálně šetřit energii, mít nohy a bedra v teple a třeba si u nedělního obědu povídat o našich předcích.

Tak jak nás element kov nabádá k návratu do nitra, element voda jde ještě dál a hlouběji. 

Je potřeba vnímat elemet kovu a vody ne jen podle čínského kalendáře, který toto datum stanovil na 8. 11. 2023, ale také podle toho, zda je venku opravdu zima, tedy mrzne. To je okamžik, kdy naše tělo začne reagovat jinak. Jinými slovy, i když je listopad nebo prosinec, ale ještě nemrzne, má hlavní roli element kovu, tedy plíce a tlusté střevo, jakmile se denní teploty přiblíží nule, vládu přebírá element vody - ledviny a močový měchýř.

Tradiční čínská medicína vychází z pěti elementů a k nim přiřazených párových orgánů. U nás vycházíme z počasí, čtyř ročních období a dvanácti měsíců.

Listopad po nás chce, abychom zpomalili naše konání a spíše se soustředili na sebe, své myšlenky, abychom uznali naši hodnotu, přijali své místo ve své rodině, komunitě i zde na světě. Měla jsem mnoho klientek, které měly pocit, že do své rodiny nepatří, že jsou jiné, a že možná nemají ani právo žít. Byly z toho smutné, zklamané a hledaly vinu v sobě. Když jsme šly hlouběji do jejich příběhu zrození, často se objevoval tento vzorec:

 • ❄ maminka mě nechtěla
 • ❄ tatínek mě nechtěl
 • ❄ babička přemlouvala maminku, aby šla na potrat
 • ❄ tatínek nás brzy opustil a maminka to moc nezvládala a já jsem přemýšlela o tom, že kdybych se nenarodila, byli by spolu nebo by ❄ maminka byla šťastnější
 • ❄ brzy jsem šla do jeslí, ale trpěla jsem
 • ❄ byla jsem odložená u prarodičů
 • ❄ narodil se sourozenec a já jsem byla vzduch
 • ❄ nikdo mě neslyšel, neposlouchal
 • ❄ měla jsem strach

Toto období nám může pomoci pochopit a přijmout minulost i jednání blízkých, protože nepřijetí a vzdor vede k pocitu nespokojenosti, k pochybnostem a nedůvěře a smutku. A jak jsem psala smutek škodí plicím, protože je stahuje a nedovolí nám se nadechnout a to špatné vydechnout. 

Listopad nás tedy vede k sebepřijetí a abychom se přestali za vše obviňovat nebo obviňovat druhé a abychom nebyli smutní.

Jak fungují naše plíce?

 
Hlavním úkolem plic je přenos kyslíku ze vzduchu do krve a vylučování kysličníku uhličitého z krve do vzduchu. Kyslík je nutný k chemickým reakcím, které probíhají v těle. Při těchto reakcích se tvoří nezbytná energie. Plíce jsou nejvýše uložený orgán, jsou tedy takovým slunečníkem, který by měl odrážet všechny patogeny.

🍂

Barvou listopadu je červená a černá, podle TČM bílá.

🍂


Bohyně, která s podzimem souvisí

Ze slovanských bohyní je to Morana, která přebírá na Dušičky vládu od Mokoš. Morana je ta, která bere vše, co je v přírodě nepotřebné. Je spojena se smrtí a novými začátky. Barvou Morany je černá, protože začíná temná část roku, kdy jsou noci nejdelší. Bohyně nás vede do ponoření se do sebe a objevení darů, které se v hlubinách nacházejí.

🍂

Planeta spojená s listopadem je PLUTO jako symbol transformace. Povzbuzuje nás, abychom opustili to, co nám už neslouží a nenaplňuje

Jak se projevuje nerovnováha v plicích?

Než nemoc propukne, hlásí se různými emocemi, neboť za každou nemocí jsou naše nezpracované emoce, proto léky a produkty, které používáme jen na fyzickou příčinu, budou fungovat jen po určitou dobu. Emoce se nenechá utlačit do pozadí, a když, tak jen na chvilku, aby zase, když nebude zpracovaná, vylezla na povrch.

Projevy nerovnováhy jsou:

 • ucpaný nos
 • záněty a bolesti v krku, dušnost, kašel
 • ztráta hlasu nebo tichý hlas
 • ekzémy, suchá pokožka
 •  
 • Plíce enemají rádi sucho, proto je dobré zvlhčovat vzduch. do jídelníčku přidejte kyselá a lehce pálivá jídla, 

Ovoce, které nám pomůže po horečnatých nemocech:

🍐HRUŠKY🍐

pokud vysoké horečky odezní, může se objevit suchý dráždivý kašel, který se může zhoršovat  v leže. Může se objevit i neklid a nespavost a tady budou hrušky hojit.
Hrušky stahují oheň  zvlhčí plíce a podpořit tělní tekutiny.

Kdy tedy hrušky pomáhají?

Při zahlenění, sucu v krku, žíznivosti, zácpě ale také když to přeženeme s alkoholem.

Kdy hrušky nedávat?

Při průjmu a chladných končetinách (chlad sleziny a žaludku).

Hrušky oloupejte a lehce poduste i s odvarem.

 

A tady mám pro vás několik dalších typů jednodruhových olejů a směsí olejů od české společnosti Bewit ( v minulém článku jsem jich sdílela více).

Tím, že emocí plic je smutek, vkládám jednodruhové oleje a směsi na smutek, depresi, lítost, pesimismus, ztráty. Když člověk není schopen opravdově truchlit nebo plakat a je tísněn žalem, převládá melancholie, osamocení a rezignace. Dech je mělký a slabý. Tady doporučuji kadidlo (mužská esence), myrhu (ženská esence) nebo cypřiš

Stačí kliknout na podtržené názvy olejů a směsí.

🍂 I'M HAPPY- jsem šťastná/

-držte si svůj pocit štěstí s esenciální směsí BEWIT I'm Happy, která ve vás obnoví pocity laskavosti, tolerance a harmonie.

Vůně: citrusová, květinová, bylinková, mentolová, jemně kořenitá

🍂 ANTIS- proti stresu

- navozuje klid, pohodu, vůni vody i trochu lesa, uzemnění. Je to opět podpora vodního elementu. Obsahuje cedr, tymián, jalovec, cypřiš, santal, geranium

🍂 CEDR

  - tento olej pomáhá při urogenitálních infekcích, je lehce močopůdný, snižuje bolest a stísněnost a podporuje nás v období krizí.

🍂 ŠALVĚJ

- uvolňuje a posiluje nervový systém a pomáhá ve stavem zmatenosti a odstraňuje únavu. Je antispasmatikum, tedy podporuje dýchání, a uvolňuje unavené svaly a bolest hlavyCo po nás listopad chce na úrovni domova?

🍂

A jak už jsem psala. Každý měsíc má pro nás radu, dar ale i upozornění.

🍂

Moudrost listopadu:

Uvědomit si, že v konci je ukryt nový počátek, procítit a přijmout bolest ze ztráty a otevřít se soucitu, porovnat prožitky z uplynulého období se svými sny a touhami a zvědomit si, co bychom mohli příště udělat jinak.

Ptejte se sami sebe co vás trápí, tíží, co byste chtěli změnit, čeho se bojíte a proč si nedovolíte hojnost ve svém životě?

Dar listopadu 

Listopad dodává odvahu, pomáhá odpouštět a  smířit se s minulostí.

Upozornění listopadu

Pozor na smutek, melancholii, pesimismus a sebeobviňování. Není nic špatného se na chvilku ponořit do melancholických tónů podzimu, ale dlouhé setrvávávní oslabuje plíce a naši vůli.

Buďte k sobě laskaví ale zároveň i důslední. Vyžadujte od sebe upřímnost, pravdivost a autentičnost. Nic menšího! A nebojte se snít.

A víte, že když máte v sobě zánět, neměli byste pít zázvorový čaj s medem a citronem? Proč?

Protože zázvor zahřeje, citron zchladí a med, tedy sladké zadrží zánět v těle a vy budete marodit déle. Uvařte si jen zázvor a nijak ho neochucujte. Oslazený a s citronem si ho dopřejte, až budete zdraví

A teď mám pro vás ještě dvě speciality od Bewit.

Badyan aroma dyfuzér 

Tento aroma difuzér rozptýlí do vzduchu váš oblíbený esenciální olej a každou místnost rázem promění na místo plné harmonie.

 • 🍂 Stačí přidat 5–7 kapek vybraných esenciálních olejů do 100 ml vody a vaše místnost se rázem stane voňavou oázou.
  Má nastavitelné LED svícení se 7 barvami, které chvíle relaxace příjemně podtrhnou.
  Studená vonná mlhovina pomůže snížit pohyb poletujících prachových mikročástic a zvlhčí prostor.

 

AUTUMN - PODZIM

Tato sada obsahuje 15 ml směsi:

🍂 Protect
🍂 Breath
🍂 Bodyguard - Ochránce - použití proti virům, bakteriím, infekci, plísním, kvasinkám a různým patogenům
🍂 Imm - Imunita - silně antibakteriální, antivirové pomáhá opravovat DNA a podporuje obranyschopnost
🍂 pouzdro na 10 lahviček olejů

 

 

Jak podpořit sebe i rodinu už víte.

A kde koupit olejíčky a další produkty v té nejvyšší kvalitě s terapeutickými účinky, certifikací? 

V české firmě Bewit 🍂

Zde se můžete zdarma registrovat. Poté se vám otevřou akce a slevy, které určitě využijete jako nádherné a smysluplné dárky k Vánocům 🎁

Oleje můžete zakoupit i na mém e-shopu.