Únor - zima - ledviny

podle TČM už element dřeva  ❄ 🌱

Nový rok se přehoupl přes první ledový měsíc a my vstupujeme do zvláštního období, kdy je stále astronomická zima (do 20. března), podle biologického kalendáře vstoupíme do jarního období už  polovině února. Aby to nebylo tak jednoduché, myslím že nám už pomalu začíná vegetační jaro, které se začíná s nástupem denních teplot vzduchu nad 5 °C a jeho konec je dán dosažením průměrné denní teploty vzduchu 15 °C., což znamená, že na Moravě začne dříve než například v Krkonoších. A meterologické jaro nám začne 1. března.

Podle bájí ale jaro přichází s první bouřkou, kdy se Bůh Perun zadívá do očí Vesny a upadne mu kopí - první jarní hřmění.

A podle tradiční čínské medicíny jaro začíná začátkem února a elementem je dřevo a se dřevem souvisí žlučník a játra.

 

🌱Máte zamotanou hlavu? Ani se vám nedivím. 🌱

Je potřeba vnímat elemet vody a dřeva ne jen podle čínského kalendáře, ale také podle toho, zda je venku opravdu zima, tedy mrzne. To je okamžik, kdy naše tělo začne reagovat jinak. Jinými slovy, i když je únor, tedy zima, ale nemrzne, má hlavní roli už element dřeva, tedy játra a žlučník, jakmile se denní teploty přiblíží nule, vládu přebírá zase více element vody - ledviny, které patří k únoru.

Tradiční čínská medicína vychází z pěti elementů a k nim přiřazených párových orgánů. U nás vycházíme z počasí, čtyř ročních období a dvanácti měsíců.

Co to pro nás znamená? Vnímám to tak, že  budeme stále na rozhraní dvou období, kdy můžeme mít tendenci vyrazit do světa zplodit nový život, projekt, ale zima a chladno nás zase vrátí zpět k sobě. Vše potřebuje svůj čas. A abychom mohli vyrazit do světa, musíme si připomenout, na co jsme přišli během zimy, co niterného jsme v sobě objevili a na jaká temná zákoutí posvítili.

Přiznání si svých chyb a poklesků bez odsuzování sebemrskačství. Máme se postavit do své síly a tím pádem do dospělého člověka, ne dítěte, které je v oběti, neboť jaro a element dřeva je o nových zkušenostech, ale ty nám nemohou přijít do života, když „nevymeteme" to staré, nefunkční. A na to jsme měli prosinec a leden.

Je potřeba přijmout své místo v kole života a v běhu světa a udržet si v mysli své touhy a vize. A jaro nám dodá odvahu a dřevo pružnost a pevnost.

 

Únor nás tedy vede k sebepřijetí a přítomnostik ukotvení a zakořenění a dovolit si růst.

Jak fungují naše ledviny víte z listopadového článku, teď se podíváme na žlučník játra z pohledu TČM.

 
Játra a žlučník jsou párové orgány a k nim náleží oči a tělesné tkáně jako jsou šlachy, vazy a svaly ale i nehty Když játra dostatečně nevyčistí krev, šlachy nejsou vyživovány a jsou zatuhlé, v křeči.

Zvuk hlasu je hlasitý, výbušný a  vzteklý

 ❄ 🌱

Barvou února je barva bílá jako symbol čistoty a zářivě žlutá pro energii. Kombinace růžové a šedé přináší jemnost.

🌱


Bohyně, která s přechodem zimy a jara souvisí

Ze slovanských bohyní je to Morana, která přebírá na Dušičky vládu od Mokoš. Morana je ta, která bere vše, co je v přírodě nepotřebné. Je spojena se smrtí a novými začátky. Barvou Morany je černá, protože začíná temná část roku, kdy jsou noci nejdelší. Bohyně nás vede do ponoření se do sebe a objevení darů, které se v hlubinách nacházejí. Morana se letos vynáší pátou postní neděli a to 17. března.

Moranu vystřídá Vesna, která zahání zimu a přináší teplo a zeleň. Je krásnou, mladou, usmívající bohyní jara, oblečenou do bílých šatů. Je také patronkou dospívajících dívek a předává jim nakažlivý smích a radost. Je také patronkou studánek. Proto je na jaře tradicí studánky čistit, a doufat, že se Vesna objeví.

Jaro se slavilo všude a pořádně, protože skončil strach, že krutá Morana si vezme nějakou duši s sebou. Zdobili se domy, stromy květinami, vajíčky a pentlemi, zasekávali se sekyry před vrata a vyháněl se dobytek na první pastvu. 

S tímto obdobím souvisí Hromnice a keltský svátek Imbolc, který je svátkem nového počátku.

Keltlové ho slavili z 1. na 2. února. V keltské mytologii je tento den zasvěcen bohyni Brighid, patronce světla, ochrany, ohně, intuice a věštění. Bývá zobrazována se svíčkou - symbolem světla a ochrany.

 Slované 2. února oslavovali svého Boha Peruna. Imbolc je také svátkem mléka, mateřství a ženství. V tento den se sundavala poslední zimní výzdoba a pálila se v očistných ohních. Když vše shořelo, zapálil se oheň nový.

Co po nás únor  chce na úrovni mysli?

Být v přítomnosti, autentičtí, nemít pocit viny, všímat svých emocí, hlavně kdy se projevuje vztek, hněv, ale i žárlivost a závist. Pozvěte do svého života více živosti, pozitivních myšlenek a víru v dobro.

 

Co po nás chce na úrovni těla?

Lehkou stravu, pozor na přejídání, alkohol, mnoho masa, kávy a cukru a tuků, ale malé množství je nutné (cca 10 gramů tuků denně a klidně půl skleničky vína nebo piva), což znamená že půsty a vyhýbání se snídaní není vhodné, mohou paradoxně vzniknout žlučové kameny.

 ❄ 🌱

Játra i žlučník souvisí s hněvem, vztekem, zlostí, agresivitou, frustrací i psychickými problémy, které způsobují další žaludeční problémy. Tyto emoce mohly vzniknout už v dětství jako potlačený hněv, přísná výchova, úzké mantinely ve kterých se mohlo dítě pohybovat, žárlivost, závist, pocit opuštěnosti, odmítnutí, přemíra zodpovědnosti, nemožnost říct svůj názor, syndrom „hodné holky a hodnýho kluka"...

Jak se projevuje nerovnováha v žlučníku i játrech?

  • nadýmání, špatné trávení, bolesti žaludku, plynatost, škytavka, pálení žáhy, náladovost, podrážděnost, ztráta vizí, bolest v podžebří. U žen bolest prsou - stagnace, nepravidelný cyklus, bolesti při menstruaci. Může být únava (stagnace qhi ve slezině), ztráta chutí k jídlu, až  průjmy a syndrom dráždivého tračníku.
  •  

Jaké jídlo je vhodné:

Chuť prvku dřeva je kyselá, proto když máte chuť na kyselé zelí, dejte si ho. tělo se snaží dát do rovnováhy.

Jablka, hrušky, broskve, brokolice, červená řepa, růžičková kapusta, pampeliška (pampeliškové kafe), sedmikrásky, kopřivy, rukola, fenykl, artyčok, mrkev, sladké brambory, amarant, rýže, slunečnice a naklíčené klíčky jako mungo, čočka, řeřicha...

Čaj z pamelišky, heřmánku, kopřivy, zlatobýl, nálev z plodů jalovce...

Co po nás leden chce na úrovni domova?

Očistu, úklid všech vánočních ozdob, změnu, přesun nábytku, jasné barvy.
A jak už jsem psala. Každý měsíc má pro nás radu, dar ale i upozornění.
🍂
Moudrost února:
Přelom zimy a jara nás vede k uvědomění, že v každé temnotě je světlo - nový život a po každé zimě přijde jaro. Nemusíme se tedy bát a být plni závisti či žárlivosti, ale je nutné abychom se postavili do své síly a uvědomili si svou hodnotu.

Dar února 
Únor v nás probouzí touhu jít v před, nevzdávat se a začít růst z pevných kořenů a jistoty. 

Upozornění února
Pozor na netrpělivost, závist a žárlivost, strach a rozmrzelost
Buďte k sobě laskaví ale zároveň i důslední. Vyžadujte od sebe řád, měnit staré vzorce, upřímnost, pravdivost a autentičnost. Nic menšího! A nebojte se snít.

Mám opět pro vás několik dalších typů jednodruhových olejů a směsí olejů od české společnosti Bewit ( v minulém článku jsem jich sdílela více).

Tím, že emocí jater je zlost, frustrace a naštvání, vkládám jednodruhové oleje a směsi na tyto emoce. 

Stačí kliknout na podtržené názvy olejů a směsí.

MERKABA ULTIMATE ELIXÍR 🌱

- Elixír života – unikátní synergie stovek aktivních látek, pro lehčí život.Perfektní výživa a možná podpora pro hloubkovou očistu střev a celkovou detoxikaci těla. Ta může být účinným prvkem pro nastartování imunitního systému a aktivaci samoléčebných schopností organismu.

 DETOL 🌱

- tato směs je určena na podporu žlučníku a jater a obsahuje silice jako je citron, pomeranč, fenykl, grep, cypřiš, kadidlo, mrkev, heřmánek

 WOOD - směs dřevo 🌱

- Dejte do difuzéru několik kapek směsi BEWIT WOOD a odevzdejte se příjemnému působení vzácných esencí. Energie dřeva je podporována a harmonizována.

❄ 🌱 CYPŘIŠ

  - navoďte si pocit hlubokého pokoje. „Strom klidné krásy“ vás opečuje, dokonale zpřítomní a navrátí zdravý optimismus. Při stresu, neklidu, bolestivé menstruaci, bolestech svalů a šlach.

Vůně: svěží, terpenická, dřevitá, balzámová s citrusovými tóny

❄🌱  ŠALVĚJ MUŠKÁTOVÁ

- uvolňuje a posiluje nervový systém a pomáhá ve stavem zmatenosti a odstraňuje únavu. Je antispasmatikum, tedy podporuje dýchání, a uvolňuje unavené svaly a bolest hlavyCo po nás listopad chce na úrovni domova?

❄🌱 BERGAMOT SUN
- silná silice proti hněvu a vzteku, pomáhá zpravovat vztek a agresi. Konečně ve verzi SUN, se kterou můžete vyjít i na sluníčko.

🍂

A teď mám pro vás ještě valentýnský balíček od Bewit.

Láska a intimita

Nechte v sobě rozhořet touhu. Pár kapek EROS ve vašem difuzéru zaručeně umocní intenzitu vašich prožitků.

Připravte si tělový olej s afrodiziakální KANANGA (druh Ylang-Ylang). Pomůže vám uvolnit se, otevřít srdce a projevit něhu.

Společná koupel provoněná esenciální směsí DESPACITO dokonale roztančí vaši mysl a touhu.

Vaši energii navíc rozproudí PRAWTEIN Astro Venus a PRAWTEIN Sup-Er-Man.

Vyrobte si osobitý parfém. MAN No.1 dodá muži odvahu, podpoří ho v rozhodnosti apřekonávání výzev. WOMAN No.1 pak emocionálně vyladí a dodá ženě větší pocit sebedůvěry sebejistoty.

 

MAGIC WOMAN

Tato sada obsahuje 15 ml směsi:

Nastartujte ve své pleti hloubkově revitalizující aomlazující procesy. Kosmetická sada pokryje všechny kroky péče o vaši pleť.

Klíčové účinky: omlazení, výživa, obnova rovnováhy a svěžesti

Nákupem sady ušetříte 25 % oproti nákupu jednotlivých produktů.

POSTUP:

Navlhčení pleti – Esenciální voda z růže damašské BIO
Vyčištění pleti – Cleanser
Tonizace a hydratace pleti – Esenciální voda z růže damašské BIO
Aplikace poslední vrstvy – ráno: Gold Serum Night Repair

Aromaterapeutická péče:
Parfém, uvolňující masáž, relaxační koupel – BEWIT Gold AA Serum

Jak podpořit sebe i rodinu už víte.

A kde koupit olejíčky a další produkty v té nejvyšší kvalitě s terapeutickými účinky, certifikací? 

V české firmě Bewit 🍂

Zde se můžete zdarma registrovat. Poté se vám otevřou akce a slevy, které určitě využijete jako nádherné a smysluplné dárky k Vánocům 🎁

Oleje můžete zakoupit i na mém e-shopu.