Listopad - podzim - plíce

podle TČM už element vody 🍂

O listopadu jsem psala už v předešlé části, kdy jsem popisovala podzimní listopad s elementem kovu. Tím, jak se blížíme k období zimního slunovratu a Vánoc, tak bychom měli jít ještě hlouběji do svého nitra, maximálně šetřit energii, mít nohy a bedra v teple a třeba si u nedělního obědu povídat o našich předcích. Tak jak nás element kov nabádá k návratu do nitra, element voda jde ještě dál a hlouběji. 

Je potřeba vnímat elemet kovu a vody ne jen podle čínského kalendáře, který toto datum stanovil na 8. 11. 2023, ale také podle toho, zda je venku opravdu zima, tedy mrzne. To je okamžik, kdy naše tělo začne reagovat jinak. Jinými slovy, i když je listopad nebo prosinec, ale ještě nemrzne, má hlavní roli element kovu, tedy plíce a tlusté střevo, jakmile se denní teploty přiblíží nule, vládu přebírá element vody - ledviny a močový měchýř.

Tradiční čínská medicína vychází z pěti elementů a k nim přiřazených párových orgánů. U nás vycházíme z počasí, čtyř ročních období a dvanácti měsíců.

Listopad po nás chce, abychom zpomalili naše konání a spíše se soustředili na sebe, své myšlenky, abychom uznali naši hodnotu, přijali své místo ve své rodině, komunitě i zde na světě. Měla jsem mnoho klientek, které měly pocit, že do své rodiny nepatří, že jsou jiné, a že možná nemají ani právo žít. Když jsme šly hlouběji do jejich příběhu zrození, často se objevoval tento vzorec:

 • ❄ maminka mě nechtěla
 • ❄ tatínek mě nechtěl
 • ❄ babička přemlouvala maminku, aby šla na potrat
 • ❄ tatínek nás brzy opustil a maminka to moc nezvládala a já jsem přemýšlela o tom, že kdybych se nenarodila, byli by spolu nebo by ❄ maminka byla šťastnější
 • ❄ brzy jsem šla do jeslí, ale trpěla jsem
 • ❄ byla jsem odložená u prarodičů
 • ❄ narodil se sourozenec a já jsem byla vzduch
 • ❄ nikdo mě neslyšel, neposlouchal
 • ❄ měla jsem strach

Toto období nám může pomoci pochopit a přijmout minulost i jednání blízkých, protože nepřijetí a vzdor vede k pocitu nespokojenosti, k pochybnostem a nedůvěře a smutku. A jak jsem psala smutek škodí plicím, protože je stahuje a nedovolí nám se nadechnout a to špatné vydechnout. 

Element voda představuje naši vůli, odhodlání, odvahu i nastavování si svých osobních hranic, aby se voda nevylila do stran, ale zároveň by neměla stagnovat a stát. Stala by se z ní zahnívající a zapáchající stoka.

Jak fungují naše ledviny?

 
Podle tradiční čínské medicíny ledviny fungují z vrozené „přednebeské" esence, kterou získáváme od obou rodičů, prarodičů a praprarodičů (3 generace) a ta se nedá doplnit, je nám dána, a ze získané „ponebeské" esenci, kterou získáme jídlem, dechem, odpočinkem, oleji, spánkem. Je nutné dělat si zásoby a nevyčerpávat se, neboť tuto energii potřebujeme na růst.

Podle západní medicíny jsou ledviny párovým orgánem a starají se o rovnováhu organismu tím, že odstraňují odpadní látky z těla, které vznikají při metabolismu, hlídají hladinu hormonů i krevní tlak a produkují hormon erytropoetin (EPO), který podporuje tvorbu červených krvinek a tím i výkon (u sportovců se zjišťuje hladina EPO kvůli možnému dopingu) a v ledvinách se také přeměňuje Vitamin D, který následně podporuje vstřebávání vápníku a fosfátů ve střevě. Proto mají ledviny dopad na kosti.

🍂

Barvou elementu vody  je tmavěmodrá. Prvek vody souvisí se severem, zimou a ubývajícím srpkem měsíce.

🍂


Bohyně, které s elementem vody a obdobím zimy souvisí.

Ze slovanských bohyní je to Morana, bohyně zimy a smrti, kdy příroda odumírá a připravuje se na zimu a období klidu a smrti. Dává zemřít jednomu cyklu, aby mohl přijít nový. Je popisována jako stařena a lidem, kteří se jí nebojí, se ikáže jako krásná dívka. Tady je opět téma STRACHU. Díky ní čerpáme novou sílu.
Řecká bohyně Pallas Athéna je dcerou Dia a bohyní moudrosti, statečnosti, války, strategie i umění, stejně jako římská bohyně Minerva. Jejich symbolickým zvířetem je sova.

🍂

Jak se projevuje nerovnováha v ledvinách?

Neklid, únava, podrážděnost, apatie, kruhy a pytle pod očima, studené končetiny, bolesti v bedrech, hojné vypadáváním vlasů, ale i vlasy suché a lámavé, záněty močových cest, bolestí uší, hučení nebo pískání v uších, zimomřivost, nechuť se milovat, měkké nebo lámavé kosti, slabé nohy, ztuhlost páteře.

Můžeme se potit nebo nám být naopak zima. S nerovnováhou ledvin souvisí i ztráta paměti a potíže s učením, obzvlášť ve stáří a také všechny tekutiny jako slzy, sliny, pot i moč.

Náš hlas může znít jako naříkavý a náš projev je sténání a vzdychání.

 

 

Co po nás listopad, a tedy element vody, chce na úrovni mysli?

Přiznat si a  přijmout své nedostatky, kontrolovat své myšlenky a pracovat se strachem

🍂

Prozkoumávat své strachy ❄

Strach velmi negativně ovlivňuje a oslabuje ledviny. 

 • Rozpoznejte svůj strach:

 • Identifikujte a pojmenujte konkrétní obavy nebo situace, které vám způsobují strach. Pište si je a vedle nich si poznamenejte, jak s těmito strachy pracujete, co děláte, abyste strach překonali. Jdete a uděláte, nebo se stáhnete a raději akci, přednášku, schůzku, telefonát zrušíte?
 • Přijměte své pocity:

 • Uznejte a přijměte své emoce, aniž byste je potlačovali. Přijetí je prvním krokem k jejich překonání. Musíte zároveň rozlišit mezi tím, kdy se ještě „hecnout" a jít i přes svůj strach a kdy je to už moc velká zátěž. V tomto případě je zásadní být naprosto upřímný a klidně si přiznat, že moje strategie je být slabý, vystupovat jako bojácná a křehká, protože tak nás lidi přijmou a my nemusíme vystupovat z komfortní zóny.
 • Postavte se strachu čelem:

 • Nemusíte být jako Wonder Woman nebo Thor, abyste se vrhali do každé nebezpečné situace a dokazovali jste světu, že se ničeho nebojíte a strach zvládnete. Stačí postupně se vystavovat situacím, které vás víceméně děsí. Čím častěji, tím lépe, protože potřebujete zjistit, že to zvládnete. A i když to bude na začátku náročné, vydržte.
 • Relaxujte:

 • Hluboké dýchání nebo meditace, procházka, klidná hudba, klasika, že? A zkusili jste alespoň něco z toho? Snížíte tak úzkost a fyzickou reakci na strach.
 •  
 • 🍂

Co po nás listopad chce na úrovni těla?

Dodat do těla teplo a neztrácet ho, být radostný a odlehčit tělu mentálně - hodně těžkých myšlenek a pak se dívíme, že nám padají vlasy, které se snaží hlavě jen odlehčit, i fyzicky, například lehčím jídlem, vývary, jíst rýží místo brambor a knedlíků.

A jak říkaly naše babičky: KOŠILKA JE ZÁKLAD, a moc dobře věděly, proč je tak důležité mít záda i nohy v teple. Přidala bych ještě uši, které jsou vývodem ledvin.

🍂

 

Do svého jídelníčku zařaďte fazole, ječmen, pohanku, podzimní zeleninu, cibuli, česnek, brokolici, nejezte brambory, rajčata a lilek, co nejméně cukru a sladkostí, což chápu, že během Vánoc bude velmi těžké, ale možná vám to dá impuls upéct zdravější cukroví. Velmi omezte kávu, která oslabuje ledviny a raději vyzkoušejte kávu z čekanky. je moc dobrá! Pijte kopřivový čaj a čaj z medvědice lékařské (ideálně vlažný mezi 15-17 hodinou před prvním douškem si dát do pusy 1/2 lžičky sody.

 

Ledviny podpoříte také spánkem, dechovým cvičením, teplem a esenciálními oleji. A tady mám pro vás několik typů jednodruhových olejů a směsí olejů od české společnosti Bewit

Stačí kliknout na podtržené názvy olejů a směsí.

🍂 Help K - dech

- podporuje ledviny a močové cesty, má schopnost snižovat krevní tlak, podporuje tvorbu červených krvinek, je anibakteriální a antivirový. Dává se do difuzéru, nebo naředí nosným olejem a natře na oblast ledvin a beder nebo na plosky nohou.

Water- voda

- navozuje klid, pohodu, vůni vody i trochu lesa, uzemnění. Je to opět podpora vodního elementu. Obsahuje cedr, tymián, jalovec, cypřiš, santal, geranium

🍂 GUR 

 - tato směs je naprosto skvělá na urogenitální problémy. Obsahuje cedr, geranium, eukalyptus, citronovou trávu, kadidlo, oregano, skořici, palo santo i myrhu

🍂 ANTIS 
 - tato směs je skvělá na zklidnění a proti stresu, který nám odebírá energii a sílu a odlehčí přetížené mysli. Obsahuje pomeranč, bergamot, levanduli, řebříček, heřmánek, slaměnku.

🍂 CEDR

  - tento olej pomáhá při urogenitálních infekcích, je lehce močopůdný, snižuje bolest a stísněnost a podporuje nás v období krizí.

🍂 Geranium

- na muškát nedám dopustit! Kdykoliv cítím tlak v moč, měchýři, okamžitě beru geranium a mažu na podbřišek. Účinek během pár minut! Je to nejlepší olej pro lidi, kteří mají tendenci uzavírat se do sebe a obrňovat se, uvolňuje naše bariery a dělá nás měkkčími.

 

POZOR! V TĚHOTENSTVÍ A PŘI KOJENÍ SE PORAĎTE S UŽÍVÁNÍ ÉTERICKÝCH OLEJŮ A DOPLŇKU S ODBORNÍKEM!

Víte, jak je stará voda a kde se na Zemi vzala?

Vědci přišli s tím, že minimálně polovina vody na Zemi je starší než Slunce, tedy více jak 4,5 miliardy let a stojí za vznikem života na Zemi. 
Možná může zima, a tedy element vody, představovat konec, ale jak víme, voda nikam ze Země nemizí. Voda se vypaří a v kapkách nebo vločkách se zase vrací zpět. Stejné je to se zimou, kdy nás toto období vede k sebereflexi a zhodnocení našich činů i způsobů jednání, která nám už nic nepřinášejí a je potřeba je změnit nebo dokonce uvolnit z našeho systému, abychom uvolnili prostor pro to nové, pro novou energii, myšlenky, nápady, miminko i partnera.

Co po nás listopad chce na úrovni domova?

🍂

Listopad po nás žádá, abychom navodili pocit hojnosti a bohatství, harmonie a klidu. Proto je ideální během tohoto měsíce vše připravit na adventní a vánoční svátky, protože v prosinci bychom měli už jen odpočívat. Ještě teď na to máme energii a ještě chvilku nás podpoří element kovu.

Je to čas návštěv a sdílení, čas tvořivosti a ručních prací. Možná se konečně naučíte plést nebo malovat.

 

Každý měsíc má pro nás radu, dar ale i upozornění.

🍂

Moudrost listopadu:

Uvědomit si, že v konci je ukryt nový počátek, procítit a přijmout bolest ze ztráty a otevřít se soucitu, porovnat prožitky z uplynulého období se svými sny a touhami a zvědomit si, co bychom mohli příště udělat jinak.

Ptejte se sami sebe co vás trápí, tíží, co byste chtěli změnit, čeho se bojíte a proč si nedovolíte hojnost ve svém životě?

Dar listopadu 

Listopad dodává odvahu, pomáhá odpouštět a  smířit se s minulostí.

Upozornění listopadu

Pozor na smutek, melancholii, pesimismus a sebeobviňování. Není nic špatného se na chvilku ponořit do melancholických tónů podzimu, ale dlouhé setrvávávní oslabuje plíce a naši vůli.

Buďte k sobě laskaví ale zároveň i důslední. Vyžadujte od sebe upřímnost, pravdivost a autentičnost. Nic menšího! A nebojte se snít.

A víte, že když máte v sobě zánět, neměli byste pít zázvorový čaj s medem a citronem? Proč?

Protože zázvor zahřeje, citron zchladí a med, tedy sladké zadrží zánět v těle a vy budete marodit déle. Uvařte si jen zázvor a nijak ho neochucujte. Oslazený a s citronem si ho dopřejte, až budete zdraví

A teď mám pro vás ještě dvě speciality od Bewit.

My Hair 

Tato sada obsahuje

 • 🍂 Hair serum, 200 ml,
 • 🍂 Esencialní voda z kopřivy, 200 ml
 • 🍂 Hair, směs olejů na vlasy, do difuzéru
 • 🍂 Prawtein Hair - kakaové boby, oleje, bylinky, minerály a vitamíny
 • 🍂 a toaletní taštička

 

AUTUMN - PODZIM

Tato sada obsahuje 15 ml směsi:

🍂 Protect
🍂 Breath
🍂 Bodyguard - Ochránce - použití proti virům, bakteriím, infekci, plísním, kvasinkám a různým patogenům
🍂 Imm - Imunita - silně antibakteriální, antivirové pomáhá opravovat DNA a podporuje obranyschopnost
🍂 pouzdro na 10 lahviček olejů

 

 

Jak podpořit sebe i rodinu už víte.

A kde koupit olejíčky a další produkty v té nejvyšší kvalitě s terapeutickými účinky, certifikací? 

V české firmě Bewit 🍂

Zde se můžete zdarma registrovat. Poté se vám otevřou akce a slevy, které určitě využijete jako nádherné a smysluplné dárky k Vánocům 🎁

Oleje můžete zakoupit i na mém e-shopu.