Prosinec - zima - tlusté střevo

podle TČM je element voda

Venku nám pěkně mrzne, sníh leží v závějích  a když vykoukne slunce, krásně se třpytí. Bohužel kolem silnic bílý sníh moc nenajdeme. Naštěstí do lesa nebo parku to snad nikdo nemá daleko, aby si užil křupání sněhu pod nohami.

Jak jsem psala v listopadovém článku, je potřeba vnímat elemet kovu a vody ne jen podle čínského kalendáře, který toto datum stanovil na 8. 11. 2023, ale také podle toho, zda je venku opravdu zima, tedy mrzne. To je okamžik, kdy naše tělo začne reagovat jinak. Jinými slovy, i když je listopad nebo prosinec, ale ještě nemrzne, nebo se výtrazně oteplilo, má hlavní roli element kovu, tedy plíce a tlusté střevo, jakmile se denní teploty přiblíží nule, vládu přebírá element vody - ledviny a močový měchýř.

Tradiční čínská medicína vychází z pěti elementů a k nim přiřazených párových orgánů. U nás vycházíme z počasí, čtyř ročních období a dvanácti měsíců.

Co po nás tedy chce prosinec.

Zastavit se a jen být. Propojit sebe se Zemí a Vesmírem, uvědomit si božskost i hloubku v nás. Každý máme v sobě otisk toho, kdo nás stvořil, ať už na úrovni DNA, tedy rodičů, prarodičů a celého rodu, tak i na úrovni duchovní, což každý může vnímat jinak. Pro mě je to stvořitel, který vytvořil mou duši.

Prosinec a období slunovratu nás má spojit s těmito aspekty a prožít nekonečnost i pomíjivost, zrození i smrt, světlo a tmu, abychom skrze dualitu se spojili s Jednotou.

Nejsme nicotné, malé, nezajímavé bytosti, které si tu mají odbýt svých pár desítek let. Máme v sobě otisk božského, a i když se tak necítíte, nemáte pocit výjimečnosti, řešíte, jak uživíte rodinu, je to jen odpojení se od sebe, své duše. Ona je svobodná a nebude vám nic vnucovat.

Je čas. Čas zastavení, pokory, ponoření se na dno sebe sama i samostného Vesmíru a uvidění záblesku světla, které se k nám navrací a my do něj.

S hloubkou přichází témata, která jsme možná vytěsňovali, nebo jsme se jimi nezabývali, protože jsme nevěděli, co dělat, jak je uchopit.

Důvěřujte. Nehodnoťe sebe ani druhé, neboť pak byste upadali do nadřazenosti a povýšenosti. Neznáme příběhy lidí a nevíme, jak bychom se zachovali, kdybychom byli na jejich místě, žili v takových podmínkách jako oni. A nenechte  se zmýlit bohatstvím. I v bohaté rodině může být velká chudoba, absence lásky.

Element voda představuje naši vůli, odhodlání, odvahu i nastavování si svých osobních hranic, aby se voda nevylila do stran, ale zároveň by neměla stagnovat a stát. Stala by se z ní zahnívající a zapáchající stoka.

Zvládneme jako Bohyně Inanna najít v sobě odvahu, odhodlání a vůli a projít podsvětím a odložit atributy moci, aby se setkala se svou sestrou Bohyní podsvětí, tedy sami se sebou?

Stejnou cestou musela projít i Tea, hlavní hrdinka mé knihy Pod maskou stín.  Tady je jen pár vět. Její celou cestu si můžete přečíst v této 👉UKÁZCE nebo v KNIZE.  

Uviděla před sebou bránu Podsvětí a silně na ni zabušila. Nějakou dobu se nic nedělo a pak se s hlasitým skřípotem obě křídla otevřela. Za nimi stál strážce. „Co tu pohledáváš?“ „Jdu se setkat se svou druhou částí, s Temnou paní.“
„Dobrá. Projdi, ale čeká tě sedm bran a u každé musíš zanechat jeden ze svých atributů moci. Dobře zvaž, který to bude. Špatně-li zvolíš, brána ti bude uzavřena.“

Nemá se otočit a vrátit? Co se stane, když neodloží tu správnou vlastnost? Zůstane navždy uvězněná ve světě nepřijetí? Stoupla si před bránu a čekala. Nemohla se spolehnout na svou hlavu, kde sídlil vnitřní kritik, ale mohla se spolehnout na své srdce a intuici. Vždyť i kvůli tomu sem sestoupila. „Odevzdávám svou horlivou obětavost.“ Čas se zastavil. Jedno srdce tlouklo na poplach. První brána, a už to nezvládla? Tea byla rozhodnutá se otočit a odejít, když se křídla brány začala doširoka otvírat. Strážce se mírně poklonil a ona mohla vstoupit.

Šla šedou krajinou bez jediného zeleného lístku, bez náznaku života, když opět stanula před vysokou branou. „Přistup,“ pobídl Teu strážce, „a odevzdej, co odevzdat máš. Věz, že špatně-li zvolíš, brána ti bude uzavřena.“ „Ano, vím.“ Dobře, co tu mám nechat, abych mohla projít? Tentokrát jí rozhodnutí trvalo o něco déle. „Odevzdávám domýšlivost.“ „Dobře. Brána je ti otevřena,“ řekl strážce, uklonil se a zmizel.

 

Kniha Pod maskou stín

Každý má svá tajemství.
Emotivní román o nalezení cesty zpátky k sobě.

Téměř každý si během života nasazuje různé masky šťastné tváře, aby vědomě či nevědomě za ně ukryl, kdo doopravdy je. Své slabosti, touhy, nespokojenost ale i strachy a nejistoty.

Chci si objednat knihu.

Jak fungují naše ledviny

aneb, trochu opakování neuškodí 🙂

 
Podle tradiční čínské medicíny ledviny fungují z vrozené „přednebeské" esence, kterou získáváme od obou rodičů, prarodičů a praprarodičů (3 generace) a ta se nedá doplnit, je nám dána, a ze získané „ponebeské" esenci, kterou získáme jídlem, dechem, odpočinkem, oleji, spánkem. Je nutné dělat si zásoby a nevyčerpávat se, neboť tuto energii potřebujeme na růst.

Podle západní medicíny jsou ledviny párovým orgánem a starají se o rovnováhu organismu tím, že odstraňují odpadní látky z těla, které vznikají při metabolismu, hlídají hladinu hormonů i krevní tlak a produkují hormon erytropoetin (EPO), který podporuje tvorbu červených krvinek a tím i výkon (u sportovců se zjišťuje hladina EPO kvůli možnému dopingu) a v ledvinách se také přeměňuje Vitamin D, který následně podporuje vstřebávání vápníku a fosfátů ve střevě. Proto mají ledviny dopad na kosti.

 ❄

S prosincem souvisí barva tmavě zelená , která  symbolizuje víru v život, vzbuzuje naději a podporuje rovnováhu
zlatá barva symbolizuje hojnost a štěstí, vede k vrcholu poznání a pochopení
stříbrná barva probouzí představivost a snění 
a fialová barva zklidňuje a pomáhá se ponořit do hlubin své duše

 

O bohyni  zimy a smrti Moretě, stejně jako Athéně a Minervě jsem psala minule, ale nesmíme zapomenout na svatou Lucii, 

Jak se projevuje nerovnováha v ledvinách na tělesné úrovni?

Odpolední a večerní únavou (cca 17-19 hodin), bolestmi hlavy a kolem očí, neklidem až podrážděností.

Můžeme mít studené nohy a bolet nás v bedrech. Taky při nedostatku Qi v ledvinách dost vypadávají vlasy, jsou suché a lámavé.

Tmavé kruhy pod očima nebo nateklé oči, s pytli pod očima signalizují, že ledviny nezvládají vylučovat tekutinu. (V zimě se nemusí pít tolik a je dobré pít teplou vodu se špetkou soli)

Element vody můsobí jak na ledviny tak i na močové cesty a měchýř, takže ženy mohou častěji trpět záněty, bolestmi v podbřišku a pálením při čůrání.

Uši jsou vývodem ledvin a proto je musíme chránit, abychom neměli zánět nebo bolesti uší. Projevovat se to může i hučením nebo pískáním v uších i naší chuti nebo nechuti se milovat.

Co po nás prosinec  chce na úrovni mysli?

Ztišit se, jít do sebe, zaměřit se na sny, touhy a přání, ocenit, co jsme dokázali, čeho jsme dosáhli a 
dotknout se své nejhlubší pravdy.

 Ledviny a močové cesty souvisí s partnerskými vztahy nebo s autoritami. Ale o tom v dalším článku, protože tématem je stále strach, který oslabuje ledviny a to je na delší psaní. Zatím si můžete poslechnout

záznam webináře Překonej svůj strach

Máte strach, který Vám brání v dosažení tvých cílů? Bojíte se dělat změny? Řešíte, jak překonat strach v náročných situacích, v zaměstnání, v partnerství? Máte strach z odmítnutí, kritiky, neúspěchu, z nesprávného rozhodnutí?  Všimli jste si, že strach a obavy vás limitují ve  vztazích a někdy vás dokáží úplně ovládnou?

Ve webináři se dozvíte jak strach vzniká, jaké má fáze, jak si pomoci a další užitečné rady.

Chci si objednat záznam webináře

 

Co po nás chce prosinec na úrovni těla?

Dodat do těla teplo a neztrácet ho, být radostný a odlehčit tělu mentálně i fyzicky, například lehčím jídlem, vývary, jíst rýží místo brambor a knedlíků. 

A zahřát se buď, jak říkaly naše babičky, košilkou nebo jídlem a nejlepší s někým pod dekou. Vztahy nesmí vychladnout!

Do svého jídelníčku zařaďte fazole, ječmen, pohanku, podzimní zeleninu, cibuli, česnek, brokolici, nejezte brambory, rajčata a lilek, co nejméně cukru a sladkostí, což chápu, že během Vánoc bude velmi těžké, ale možná vám to dá impuls upéct zdravější cukroví. Velmi omezte kávu, která oslabuje ledviny a raději vyzkoušejte kávu z čekanky. je moc dobrá! Pijte kopřivový čaj a čaj z medvědice lékařské (ideálně vlažný mezi 15-17 hodinou před prvním douškem si dát do pusy 1/2 lžičky sody.

Ledviny podpoříte také spánkem, dechovým cvičením, teplem, čaji a esenciálními oleji.

Na močové cesty je skvělá medvědice list. Dejte si lžičku Medvědice (má ji Grešík) do 1/4 litru vařící vody, přikryjte a nechte 15 minut louhovat. Pak sítko vyndejte a nechte zchladit na pokojovou teplotu. Než se poprvé napijete, dejte si do pusy 1/4 lžičku jedlé sody a zapijte vychlazeným čajem. Tento čaj pijte každý den mezi 15-17 hodinou cca 3 týdny, pak si udělejte pauzu a můžete pokračovat. 

A jaké bylinky jsou ještě skvělé na močové cesty?

Zlatobýl obecný, přeslička rolní, lichořeřišnice (tinktura nebo jíst čerstvé květy) a tulsi - bazalka posvátná. Samozřejmě brusinky, ale pozor na ty proslazované, je v nich hodně cukru. Můžete pít denně 100-200 ml brusinkové neslazené šťávy, při akutních stavech i 500 ml, ale max. 4-5 dnů!

Brusinka způsobí, že se na stěny močové trubice, měchýře i močových cest neuchytí bakterie  a umí je na sebe navázat a poté vyloučit. Obsahuje vysoké dávky vitamínu C a vyrovnávají Ph v moči. Dávejte také pozor na zvýšený příjem bílkovin, cukrů a tuků.

 

 

A tady mám pro vás několik typů jednodruhových olejů a směsí olejů od české společnosti Bewit

Stačí kliknout na podtržené názvy olejů a směsí.

🍂 Help K 

- naprosto úžasná směs, která podporuje ledviny a močové cesty, má schopnost snižovat krevní tlak, podporuje tvorbu červených krvinek, je anibakteriální a antivirový. Dává se do difuzéru, nebo se naředí nosným olejem a natře na oblast ledvin a beder nebo na plosky nohou. Pomáhá i od bolesti zad, související s ledvinami.

Water- voda

- navozuje klid, pohodu, vůni vody i trochu lesa, uzemnění. Je to opět podpora vodního elementu. Obsahuje cedr, tymián, jalovec, cypřiš, santal, geranium.

GUR 

 - tato směs je naprosto skvělá na urogenitální problémy. Obsahuje cedr, geranium, eukalyptus, citronovou trávu, kadidlo, oregano, skořici, palo santo i myrhu.

 ANTIS 

 - tato směs je skvělá na zklidnění a proti stresu, který nám odebírá energii a sílu a odlehčí přetížené mysli. Obsahuje pomeranč, bergamot, levanduli, řebříček, heřmánek, slaměnku.

 CEDR

  - o něm se zmiňuji i v ukázce. Tento olej pomáhá při urogenitálních infekcích, je lehce močopůdný, snižuje bolest a stísněnost a podporuje nás v období krizí. Může pomoci s uvolněním ledvinových kamínků, ale před tím, když víte, že je máte, je lepší mazat oblast ledvin citronem, aby se kameny rozpustily a poté cedr.

 Geranium

- na muškát nedám dopustit! Kdykoliv cítím tlak v moč, měchýři, okamžitě beru geranium a mažu na podbřišek. Účinek během pár minut! Je to nejlepší olej pro lidi, kteří mají tendenci uzavírat se do sebe a obrňovat se, uvolňuje naše bariery a dělá nás měkkčími.

 

POZOR! V TĚHOTENSTVÍ A PŘI KOJENÍ SE PORAĎTE S UŽÍVÁNÍ ÉTERICKÝCH OLEJŮ A DOPLŇKU S ODBORNÍKEM!

 

Co po nás prosinec chce na úrovni domova?

Vytvořit teplo domova a připravit se na Vánoce. Ozdobit dům a čekat příchod světla, vždyť před tím, než jsme slavili Vánoce byl jedním z největších svátků slunovrat. Být s našimi blízkými, vyprávět si rodinné příběhy a vítat návrat světla z podsvětí.

 

Každý měsíc má pro nás radu, dar ale i upozornění.

Moudrost prosince:

Uvědomit si, že v konci je ukryt nový počátek a v temnotu prozáří světlo.  Měli bychom si udělat reflexi roku nebo i celého našeho života a dát sobě i svému životu hodnotu, ocenit to, co jsme dokázali. Vlastně porozumět svému příběhu.

Dar prosince 

Je to čas přání a tužeb, čas snění i zázraků.

Upozornění prosince

Pozor na přílišný tlak, smutek, stres a pocit nedostatečnosti. Myslete na své zdraví, o které je nutné pečovat.

🎁

A proto mám pro vás tyto dva zázraky v tekuté i čokolodávé podobě s unikátní molekulou C60, za kterou byla v roce 1996 udělena Nobelova cena!

C60 UNIQUE DUO 

Tato sada s unikátní molekulou C60, což je uhlík, s bioaktivními složkami, jako je kyselina hyaluronová a se silným anti-aging efektem obsahuje:

  • 🎁 C60 sérum, 50 ml pro hydrataci
  • 🎁 C60 balm, 50 ml pro intenzivní výživu a ochranu

BEWIT PRAWTEIN CARBON ELIXIR

Tento prawtein, za který Bewit obdržel zlatou medaily za doplněk stravy také obsahuje unikátní uhlík

Kažý člověk je tvořen cca 21% uhlíkem, který tvoří tzv. kostru, na kterou se váží další molekuly jako např. vodík, kyslík...

A k čemu je dobré jíst a mazat se C60?

Hydratace pokožky se po jednom měsíci zlepšila o 43%, průměrná hladina kolagenu se zvýšila o 33% a aknózní ložiska se snížila o 23%, což z produktů obsahující C60 dělá nejen molekulu dlouhověkosti ale i mladosti.

Skoro by se dalo říct, že je lepší než laser, a u vlasů zrychluje růst vlasů o 16%! 

Je to jeden z nejsilnějších antioxydantů, který nepropustí do těla škodlivé látky, odstraňuje ty škodlivé, zlepšuje paměť, je skvělý po vážných nemocech, rakovině, při vyčerpání a únavě, podporuje imunitu a zabraňuje šíření virů, jako je např. chřibky i žloutenky typu C.

Zpomaluje růst nádorových buněk o 76,5% a má inhibiční účinek na metastázy o 48%, je účinný při léčbě Parkinsonově či Alzheimerově chorobě.

Molekula C60 skvělá pro sportovce - účinná proti únavě svalů a zvyšuje, prokrvení, snižuje zranění.

Jak podpořit sebe i rodinu už víte.

A kde koupit olejíčky a další produkty v té nejvyšší kvalitě s terapeutickými účinky, certifikací? 

V české firmě Bewit 🍂

Zde se můžete zdarma registrovat. Poté se vám otevřou akce a slevy, které určitě využijete jako nádherné a smysluplné dárky k Vánocům 🎁

Oleje můžete zakoupit i na mém e-shopu.